Başarılı Bir Mülakat İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Sonunda oldu. Aradığınız iş için mülakata davet edildiniz. Peki Başarılı Bir Mülakat İçin Nelere Dikkat Etmeli? Mülakat hem işveren hemde iş başvurusunda bulunan kişi için en önemli adımdır. Genel olarak işveren mülakat aşamasında özgeçmişiniz de yer vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu ve başvuruda bulunduğunuz pozisyon için yeterliliğinizi ölçerken sizde kendinizi ispatlama peşindesinizdir. Öncelikle mülakat esnasında aşırı sakin olmakta aşırı heyacanlı olmakta işveren üzerinde olumsuz bir etki bırakacaktır.

 Bu nedenle iş için istekli olduğunuzu hissettirin ancak aşırı heyacanlı tavırlardan sakının. İş görüşmesine giderken çok resmi giyinmekten kaçının ancak sportif giysileride tercih etmeyin. Erkekler kumaş pantolon ve gömlek, kravat kombinasyonunu tercih edebilir. Bayanlarda çok kısa olmayan kumaş bir etek ve üzerine uygun bir bluz giyebilirler. Kişisel bakımda ilk izlenim için çok önemli. Bayanlar saçlarını düzenli bir şekilde toplayabilirler ve hafif bir makyajı tercih edebilirler.

 Erkekler ise mutlaka traş olmalı. Ağır kokan parfümler kesinlikle kullanılmamalı. Mülakat aşamasında kişisel yeterliliklerinizi vurgulamaya özen gösterin, kesinlikle eski işvereniniz hakkında olumsuz konuşmayın. İşe alındığınız takdirde yararlı olabileceğinizi mümkün olduğunca hissettirin. Çok uzun cümleler kurmaktan kaçının. Sorulara kısaca evet yada hayır şeklinde cevap vermeyin. Evet ve hayırların nedenlerini açıklayın. Her mülakat sizin için bir deneyim olacaktır. İyi gözlemlerde bulunun ve kendinize dersler çıkarın.

0 comments on “Başarılı Bir Mülakat İçin Nelere Dikkat Etmeli?
  1. çocuk gelişimi ve eğitimi dedi ki:

    zonguldak ereğliden gülay ben.36 yaşındayım.çocuk gelişimi ve eğitimi mezunuyum.4 yıl zihinsel engelli çocuğa özeleğitim verdim.masa etkinliği yaparak eğitim veriyorum.branşımda iş arıyorum.05436968476 cep numaramdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir