Doğum Parası Hesaplama

Doğum yapan kadınlara devlet tarafından doğum parası verilmektedir. Hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra 8 haftalık süre için verilen doğum parası, bu süre içinde çalışamayan kadınların ihtiyaçlarını karşılamaları için verilmektedir. Eğer kadın çoğul gebe ise bu hafta 10 haftaya çıkarılmaktadır. Ancak, doğum parası alabilmek için bir iş yerinde 1 yıldır çalışıyor olmak ve 90 gün sigortalı olmak gerekmektedir. Eğer bu şartlara uyuyorsanız doğum paranızı alabilirsiniz. Doğum parası alacak olanlar doğum parası hesaplama işlemi yaparak ne kadar alacaklarını öğrenebilirler.

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen Doğum parasını almak için yapmanız gereken vizite kağıdı ve doğum raporunuz ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu yaptıktan sonra paranızı alabilirsiniz. Ne kadar alacağınızı merak ediyorsanız Doğum parası hesaplama yaparak bunu kolayca öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden doğum parası hesaplama işlemi yapabileceğiniz pek çok sayfa bulunmaktadır. Bu sayfalar yardımı ile ne kadar doğum parası alacağınızı öğrenmeniz mümkün.

Doğum Parası Hesaplama Örneği

Doğum parası hesaplama işlemine bir örnek vermemiz gerekirse; 1000 TL aldığınızı farz edelim ve 1000/30= 33 TL günlük ücrettir. 33×112=3.733.33 TL olur. Çıkan bu tutarın 3/2 si iş görmezlik ödeneği olarak alınmaktadır. Yani, bu miktar net olarak 2.488,89 TL olarak elinize geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir