Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Eğer dul maaşı nasıl alınır diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Dul maaşı alma konusunda pek çok kişinin bilgisi yok. Eğer sizin de bilginiz yoksa sayfamızdan bilgi edinebilirsiniz. Daha önceleri dul maaşını sadece eşinin yada babasının yeterli prim ödeme günü bulunanlar dul maaşı alabiliyordu. Ancak şuanda böyle bir şart yok. Artık babası vefat eden dul kadın babasından ve eşinden dul maaşı alabiliyor. Fakat dul maaşı alabilmek için babanızın yada eşinizin en az 900 prim ödeme günü olması yada emekli olması gerekmektedir.

Dul maaşı almak isteyenler SGK’ya giderek başvurularını yapabilirler. Sgk, dul aylığı için sizden vefat eden eşin bütün hizmetlerini gösterir hizmet belgesi,görevden ayrıldığı yıldan kesilen kesenek ve karşılıkları gösterir liste isteyecektir. Bunları hazırladıktan sonra nüfus kayıt örneği,3 adet fotoğraf gerekmektedir.

 

Dul Aylığı Nasıl Alınır?

Belgeleri sunduktan sonra SGK tarafından işleme alınır. Ancak, bu konu ile ilgili birşey daha söylemek istiyoruz. Eğer kadın babasından dul maaşı alıyorsa ve eşiyle de anlaşmalı boşanarak aynı evde yaşayan ve eşinden dolayı da dul maaşı alanlar SGK tarafından tespit edilerek aldıkları para faizi ile geri alınmaktadır. Bunun dışında, kişinin hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Bu yüzden dul maaşı almak için kesinlikle kurallara uymanız gerekmektedir. SGK’ya giderek bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir