En Yüksek Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Ülkemizde emeklilerin çok zor şartlar altında geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını hepimiz zaten biliyoruz. Böyle bir ortam içinde emekliler ve emekli olacaklarda, maaşlarını nasıl arttırabileceklerini düşünmekte ve bunun için çözümler, formüller aramaktadırlar. Biz de bu yazımızda bunu konu alacağız ve en yüksek emekli maaşının nasıl alınabileceğini anlatacağız.

Bildiğiniz üzere Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşlarını hesaplarken, çalışılan prim gün sayısına ve aylık brüt maaşa bakıyorlar. Ve emekli maaşı daha yüksek olan kişilerin genellikle prim gün sayısı ve sigortanıza yatırılmış kazanç yüksek olmalıdır. Emekli maaşlarının az olmasının ve bunun nasıl arttırılabileceğini şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Genellikle kamu çalışanları dışındaki özel sektör çalışanları için, firmalar kâr elde edebilmek adına, sigorta primlerini olabildiğince düşük ücretlerden yatırmaktadır. Bu sebeple de özel sektörden emekli olan kişilerin çoğu, emekliliklerinde büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bunu göze aldığımız zaman firmanıza kazancınız oranında bir sigorta prim yatırımı yapmaları konusunda baskı uygulamanız gerekir. Zaten yasal olan ve olması gereken de budur.
  • Emekli maaşı hesabı yapılırken sizin elinize geçen aylık ücret üzerinden bir hesaplama yapılmamaktadır. Maaşınızın içinden kesilen tüm vergiler ve aldığınız primler ve ekstra ücretler emekli maaşınıza dahil edilmiştir. Bu nedenle çalışma süreniz içinde ne kadar prim ve ekstra ücret kazanırsanız, emekliliğinizde de o kadar rahat edersiniz ve emekli maaşınızda bu derecede yükselir.
  • Emekli olan kişilerin bakmakla yükümlü oldukları çocukları veya torunları olabilir. Böyle bir durumda devlet sizlere yardımcı olacaktır. Bu nedenle emekli olmak için doldurduğunuz forma bu bilgileri de detaylı olarak yazmalısınız. Yani bakmakla yükümlü olduğunuz birden fazla kişi varsa, bu kesinlikle belirtilmelidir.
  • Çalışma süreniz boyunca kazancınızdan biraz tasarruf ederek, ikinci bir emekliliğe girmeniz de sizin için iyi olacaktır. Çünkü iki farklı sigortadan emekli olmak, maaşınızın üçte birini ekstradan kazanmak anlamına gelir. Üstelik bu sigortaların ödeme tutarları da kişiye göre belirlenmektedir.

Tüm bu noktalar değerlendirildiği zaman görülüyor ki, emekli olmadan emekliliğinizi düşünmek maaşınızın artmasına sebep olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir