İş ve Proje Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

İş ve Proje yönetimi, modern yönetim tekniklerinin bir koludur ve medeniyetin ilk çağlarından beri hayatımızda yeri vardır. Başarılı bir proje yönetimi, başarılı bir iş yönetimidir. İş ve proje yönetimi için belirli aşamaları eksiksiz uygulamanız gerekir.

  • Planlama: Başarılı bir proje yönetiminin ilk unsuru, planlamadan geçer. İş hayatınızda hangi alanın yönetimini yapacak olursanız olun, planlama her zaman ilk aşamadır. Planlama içerisinde vizyon ve misyonunuza göre temel bir amaç belirlemeniz gerekmektedir. Proje ne ile sonuçlanırsa başarılı olur ya da olmaz sorularının cevabı bu kısımda işinize yarayacaktır. Aynı zamanda projede kullanılacak araç ve gereçler, projenin ulaşacağı sınırlar, ayrılacak bütçe ve vakit planlanmalıdır. Aynı zamanda tampon süre planlamanız gerekmektedir. İşler yolunda gitmediği zaman bunu halledebilecek bir zamanınız olmalıdır. Tüm bu planlamaları zaman odaklı değil, efor odaklı yapmalısınız. Personel eğitimi de ilk aşamada planlanmalıdır.

Organize Etme: Proje sonucunda ne amaçladığınızı planladıktan sonra, ortaya çıkan çıktıların yani ürünlerin ulaşımı, yayım kriterlerini belirlemek organize etmenin aşamasıdır. Organize işlemlerinde en önemlisi, teslimattır. Teslimatta ütopik davranmamalısınız. Projenin tarihleri çok güzel planlanmalı ve uygulanabilir bir teslimat Teslimat aşaması içinde planlama yapmanız gerekmektedir. Projeyi küçük parçalara ayırarak, düşünemediğiniz sonuçları değerlendirin ve buna göre hareket edin. İş bölümü bu noktada oldukça önemlidir. Süreç yönetimi de organize aşamasında çok önemli bir yer kaplar.

  • Kontrol Etme: Yapılan işlemler tek seferde bir denetimden geçmemelidir. Her aşamada kontol etmeli, yapılan her bir işlemi ayrı ayrı denetlemelisiniz. Olumsuz giden işlemler, düzeltilmeli ve bunun için kalite kontrol yapılmalıdır. Yani projenizi sürekli test etmeniz ve değerlendirmeniz gerekmektedir. Projenin gidişatına göre risk yönetimi yapmalısınız. Çevre analizlerinizi gerçekçi boyutta değerlendirerek potansiyel riskleri azaltın. Bunun için tahminleri ve sonuçları not alın, gereken araçları kullanın.
  • Karar Verme: Tüm bu süreçlerin sonucunda son bir değerlendirme ile gereken kararları vermeniz önemlidir. Tüm işlemlerin planlandığı ölçüde gittiğinden emin olduktan sonra projenin hazır olup olmadığına karar vermeniz gerekmektedir. Bu sebeple projenizi açık ve dürüst şekilde değerlendirerek karar vermelisiniz ve duruma göre projeyi sunmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir