İşsizlik Maaşı Şartları

Hepimiz hayat şartları nedeniyle,daha iyi bir yaşam için ve geleceğimiz için çalışmaktayız. Kimimiz  bu durumdan memnun ama kimimiz değiliz ama hepimizin ortak noktası;ekmek parası değil mi… İşte bu nedenle iş yerimizde olan sıkıntılara katlanıyoruz, katlanamadığımız durumlarda da istifa ediyoruz. Bu Maalesef içinde bulunduğumuz durumu ve geleceğimizi çok etkiliyor üstelik birde borcumuz varsa ki bu zamanda borcu olmayan neredeyse yokken. Ancak çıkan kanunla işsiz kalan kişilere işsizlik maaşı veriliyor. Bu maaşın alınmasındaki ilk öncelik şart kişinin kendi isteğiyle yada bir kusurdan dolayı ayrılmamış olması gerekiyor.

İşsiz kaldığınızda yani iş akdinizin feshinden sonra 30 gün içinde İŞ-KUR’a başvuru yapmanız gerekiyor. Aranan başka bir şart ise son 3 yıl içinde 600 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru priminin kesintisiz olarak 120 gün yatmış olması da aranan başka bir şart.

Ayrıca iş yeri kapandığı yada iflas ettiği durumlarda işsiz kalan kişiler bu maaştan yararlanabiliyorlar. Başvurular İŞ-KUR ofislerinde de olabiliyor, internet ortamında da başvuru yapılabiliyor.Kurulan bu sistemle telefona işsizlik ödemesi için hak kazandınız diye bir mesaj geliyor yapılması gereken 30 günü geçirmemek…

İşsiz olduğunuz sürece lazım olan para ihtiyacınızı kredi çekerek sağlayabilirsiniz. Bunun için işsizlere özel kredi veren bankalar bulunamaktadır. Çalışmıyorum Nasıl Kredi Çekebilirim? bu sayfada çalışmayanların nasıl kredi çekebileceğine dair bilgiler bulunmaktadır. Okuyarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir