iyi bir kariyer nasıl yapılır

Eğer üstünüzdeki yöneticinizin, yada işvereninizin pozisyonunda olmayı her şeyden çok istiyorsanız, büyük ve çok uluslu firmaların CEO’larının başarı öykülerini okuyunca neden bende böyle bir kariyer yapamıyorum diye kendi kendinize hayıflanıyorsanız, artık şikayet etmekten vazgeçmeli ve daha iyi bir kariyer yapmak icin çaba harcamaya başlamalısınız. Belkide işinizde çok iyi olduğunuz halde istediğiniz noktaya varamamış olan çalışanlardansınız. Peki çalıştığımız pozisyonumuzu yükselticek, o hep hayalini kurduğumuz terfiyi bize kazandıracak iş dışındaki faktörler neler?

Peki   “Başarılı bir üst düzey yönetici olmada iş dışındaki faktörlerin etkisi varmıdır”

Unutmayın iyi bir kariyer icin önce gerçek anlamda işinizi  çok sevin ve işinizi bir mecburiyet değil yaşamınızın bir parçası haline getirin. Hedefiniz daima daha iyi bir pozisyon ve bir üst kademe olsun ama yaptığınız işide küçümsemeyin ve işinize gereken önemi verin. Gelelim iş dışındaki faktörlerden bazılarına;

1-Dış Görününüş : Çalışma hayatında herkes dış görünüşün çok önemli olduğunu ve dış görünümü iyi olan kişilerin daima avantajlı olduğuna inanır. Ama  yapılan istatistiksel çalışmalar dış görünüş hakkındaki yaygın olan bu inanışın aslında yanlış olduğunu ortaya çıkarmış durumda. İş hayatında uzun, kısa, çirkin, şişman, zayıf olmak çok önemli değil.

2- şans: bizden daha iyi bir konumda olan herkes için ilk söyleyeceğimiz cümle “ne kadar şanslı” cümlesi olur genelde. Ama biraz bu insanların başarı öykülerini okuyup incelersek aslında karşılarında çıkan her fırsatı çok başarılı bir şekilde kullandıklarını ve bir anlamda kendi şanslarını kendilerinin yarattıklarını söyleyebiliriz.

3-bakımlı olmak: iş dünyası rekabetin kıyasıya yaşandığı acımasız bir arenadır adeta. İşte bu ortamda sizi diğerlerinden çok farklı kılan üstün bir özelliğiniz yoksa  her zaman bakımlı,tertipli ve düzgün olmaya dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Unutmaynki işverenler her zaman temiz ve düzenli bir masası olan çalışanları daha çok tercih ederler.

Başarılı ve diğer insanlar tarafından örnek alınan bir kariyer yapmanız dileğiyle….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir