Kredi Çekmek için Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi çekmek için bankalar kredi notu sorgulamanızı yapıyor önce düşükse kredi vermiyorlar. Bankaya gitmeden önce www.kredisorgulama.org adresinden ücretsiz olarak öğren.

Not derken okullarda karnede yazan notlardan bahsetmiyorum aslında.Hayatımızın tam merkezinde yer alan artık onsuz yaşamamızın mümkün olmadığı,finans kurumlarının biz bireylere vermiş olduğu not bahsettiğim.Namı diğer kredi notu.Evet tam olarak hayatımızın baş köşesinde şu an.Finans kurumlarına yolu düşen hemen hemen herkes bilir bu notun önemini.İhtiyaçlarını ertelemek istemeyen herkesin büyük bir titizlikle dikkat etmesi gerekli olan  bir nottur.

Peki nedir bu notun sayısal  değeri.Ne kadar yüksek olmalıdır ihtiyaçlarımıza cevap verebilmesi için yada ne kadar düşük olursa finans kurumlarınca belirlenen TCMB kayıtlarında adı geçen Bankalara ait kara listeye girmiş olur adım.İşte bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz maalesef. Bazen de şartlar kredi notumuzun yükselmesine izin vermeyebiliyor tabi.İşte finans kurumlarının ihtiyaçlarımızı karşılamak için birinci şart olarak önümüze sürdüğü kredi notumuz 0 ile 1900 puan arasında değişen bir değerdir.Kredi kayıt bürosu aracılığı ile yapılan sorgulama neticesinde ortaya çıkan bu sayısal değerin sonucuna pamuk ipliği ile bağlıdır ihtiyaçlarımız.

ilgili finans kurumlarınca yapılan sayısal raporlamada eğer 1000 in üzerinde bir sayısal değere sahipseniz ihtiyaçlarınızı ertelememek için bir şansınız var demektir. Kredi notu  1300-1600 puanın  üzerinde olan  bireyler finans kurumlarınca tadından yenmez olan bireylerdir.Birde bunun tersi olan kredi notu 1000 puanın altında olan bireylerin neredeyse hiç şansı kalmıyor maalesef ihtiyaçlarını ertelemekten başka.

Genel bir tabloyla duruma baktığımızda 0-900 arası en riskli olan grup yani hiç ihtimali olmayan kesim.900-1200 arası orta riskli finans kurumlarınca başkaca ek gelirler,kira gelirleri,ipotekli taşınmazlar neticesinde en azından sorgulaması yapılabilecek olanlar,1300-1600 arası iyi olan kredi notu iyi olan kesim %90 nakit ihtiyacını karşılayabilecek olan kişilerden oluyor.1600 üzeri grup ise business classı hak eden kişilerden oluşuyor tabiri caizse.Ülke genelinde yapılan kredi notu araştırması sonucu alınan verilere göre biz bireylerin ortalama kredi notu 1300 puanın altındadır.Buda finans kurumlarından karşılanacak olan nakit ihtiyaçlarımızın karşılanamaması anlamına gelmektedir.Kredi notunun yüksek tutulması için finans kurumları ile bilinçli bir şekilde çalışılması gerekmektedir.

Kaynakça: http://www.kredinotukacolmali.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir