Mikro Kredi Nedir?

Ülkemizde yaşayan insanların %25’i  açlık, %50’si ise yoksulluk sınırının altında yaşam savaşı vermektedir. Malesefki düşük gelir elde ettikleri içinde bankalar tarafından kredi verme işlemlerinde üst risk grubunda değerlendirilirler ve kredi başvuruları genelde olumsuz olarak sonuçlanır. Birçok kişi Mikro Kredi Nedir?  diye sormaktadır.

Mikro Kredi  bankalar tarafından düşük gelir elde ettiği için kredi alamayan kişilerin iş fikirlerini hayata geçirmek için oluşturulan kredi sistemidir. Mikro kredileri genel olarak birbirlerini tanıyan ve yakın çevrede ikamet eden 5 kişinin her birine ayrı ayrı olarak verilir. 5 kişilik grup oluşturmanın amacı ise birbirlerine destek olmaları ve kredi geri ödemesi için birbirlerini motive etmeleridir.

Mikro Kredilerde ilk yıl geri ödeme yapılmazken bir yılın sonunda ise haftalık olarak geri ödemeler başlar. Şu ana kadar ülkemizde verilen Mikro Kredilerin geri dönüşleri %100 gibi büyük bir oranla başarı ile tamamlanmıştır. Buda ülkemizdeki insanların girişimcilik ruhlarının gücünü ve destek gördükleri anda başarılı olma potansiyellerini göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir