Suriyelilere Asgari Ücretle Maaş

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriyeli işçilerin alacağı maaşlar hakkında net bir açıklama yaptı. Bakan Çelik, Suriyeli göçmenlerin ve sığınmacıların maaşlarının asgari ücretten, brütten 1.133 ve net olarak 891 TL’den az olamayacağını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu sayede yerli iş gücünün zarara uğramadan açık iş pozisyonlarının kapatılması için Suriyeli göçmenlerin değerlendirileceğini belirtti. Verilecek olan asgari ücret bandının ise korunacağı açıklandı.

Asgari ücrete yapılan zam ile birlikte Suriyeli işçi çalıştıran işletmelerin sayısı da önemli oranda arttı. Suriyeli göçmenlerin Türk vatandaşlarına göre daha düşük ücretlerde çalışması da piyasada ciddi bir karışıklığa neden oldu. Bu durum sonucunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çeşitli düzenlemelere imza attı. 2016 yılı itibariyle geçerli olacak olan bu ücretler, Türk ve Suriyeli işçilerin aynı anda çalışması için gerçekleşti. Suriyeli işçilerin maaşlarına gelen bu standart ve artış ile birlikte piyasaların daha düzenli bir şekilde işlemesi bekleniyor. Ayrıca taşeron firmalar ile de Suriyeli işçi çalıştırma ve ücretlendirme konusunda ilerleyen günlerde görüşme yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir