Vergi Dairesine Ödediğim Borç Gözükmüyor

Tahakkuk eden vergiler, vergi dairesine ödendiğinde sistem üzerinden düşmektedir. Fakat ödediğimiz dekontları kaybetmemeliyiz. Aramızdaki anlaşmamazlıklarda, vergi dairesinin kayıtları geçerli olmaktadır. Vergi dairelerinde, gün içinde yapılan işlemlere ait veriler gün sonunda merkeze iletilmektedir. Ekranda görünen bilgiler bir gün öncesinin bilgileri olmaktadır.

Tahsilat yetkisi olan bankalarda manyetik ortamda en geç ertesi güne kadar alınan vergi tahsilat bilgileri, vergi dairesi kayıtlarına bankaya yapılan ödeme tarihinden 3 – 4 gün sonra otomatik olarak işlenmektedir.

Posta ile iadeli tahahutlu gönderilen beyannamelere ilişkin tahakkuk işlemleri, beyannamenin posta idaresinden, vergi dairesine gelmesinden sonra yapılmaktadır. Makul bir süre geçtiği halde vergi ödenmemiş gözüküyorsa, vergi dairesine başvurmanızda yarar vardır.

Her türlü itirazlarınızda elimizdeki dekont ve evrakları sunmanız gerekmektedir. Vergi işlemlerinde, ödemeleriniz eğer gözükmüyorsa birkaç gün bekledikten sonra yine de ekranda gözükmüyorsa vergi dairesine başvurarak sonuç alabilirsiniz.

Motorlu taşıt vergilerinde ise bazen girilen plaka numarası hatalı yazıldığından ödenen motorlu taşıt vergisi ödenmedi olarak gözükmektedir. Bu durumda da dekontunuzla birlikte motorlu taşıtlar vergi dairesine başvurarak sonuç alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir