Yurt Dışı Öğretmenlik Sınavı

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve ülkemizin kültürünün yurt dışına yayılması ve yayılan bu kültür birikiminin korunması amacı ile Yurt Dışında Öğretmen sıfatıyla hizmet vermek içine her yıl sınav ile belirli kontenjan dahilinde kişi görevlendirilir.

 Bu kişiler ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak öğretmenlik yapmakta olan kişilerden seçilir. Yurt Dışı Öğretmenlik Sınavı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır ve her yıl bakanlığın ilgili sitesi üzerinden yurt dışı öğretmenlik sınav tarihi, yurt dışı öğretmenlik sınav katılım şartları ve yurt dışı öğretmenlik sınav başvurusu için gerekli evraklar kamuoyuna açıklanır.

Geçtiğimiz ocak ayı içerisinde yapılan Yurt Dışı Öğretmenlik Sınavı ile bu sene için çeşitli ülkelerde görevlendirilmek üzere 294 öğretmen alımında bulunulacaktır. Bu öğretmenlerden büyük çoğunlu avrupa ülkelerinde diğerleri ise  libya, kuveyt, suudi arabistan gibi orta doğu ülkelerinde görev alacaklardır.

 Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde de görevlendirmeler yapılmaktadır. Sınava katılım için aranılan şartlardan bazıları ise lisans mezunu olmak, T.C. vatandaşı olmak, erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak, başvurduğu ülkeye ait olan dili iyi seviyede biliyor olmaktır. İlgili başvuru koşullarını ve şartlarını her yıl sınav döneminde Milli Eğitim Bakanlığıın ilgili sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir