GSS Borç Sorgulama İşlemleri

GSS yani açılımı genel sağlık sigortasıdır. Bu sigorta tamamen çalışanların SGK’ya borçlu olduğu prim günleri ile alakalıdır. Ödenemeyen prim günleri çalışanların emeklilik yaşı dolduğu zaman onlara zorluk çıkartmaktadır. Bu neden ile GSS borç sorgulama işlemleri ile çalışanların borçlu olduğu prim günü öğrenip ödeme imkanları var ise borçlu oldukları gün sayısının parasını yatırarak emeklilik tarihini öne çekebilirler.

GSS borç sorgulama e-devlet üzerinden, Halk Bankası GSS borç sorgulama, Ziraat Bankası GSS borç sorgulama yolu ile de yapılabilmektedir. GSS borç sorgulama sonucunda eğer borçlu olduğunuz çıkarsa GSS borç sorgulama taksitlendirme işlemi yaptırabilirsiniz.

GSS borç taksitlendirmenizi yaptıktan sonra eğer prim gününüzün tutarı kazancınızdan fazla ise GSS borç sorgulaması yapan bankalardan kredi çekerek ödenmemiş prim gününüzü kapatabilir ve daha rahat ödeme imkanına kavuşabilirsiniz. Eğer ödenmemiş prim gününüz için para yatırmak istemiyorsanız. Bu prim günü açığınızı kapatmak için borçlu olduğunuz gün kadar çalışabilirsiniz. Her ikisi de sizin emekli olmanıza yardımcı olur. Ancak bir tanesinde erken emekli olurken bir tanesinde biraz daha geç emekli olacağınızı göz önünde bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir