HDP MİLLET VEKİLİ ADAY LİSTESİNDE KİMLER VAR

Hdp milletvekili aday listesinde kimler var diye baktığımızda, tanınmış isimlere rastlıyoruz. Hdp, yüzde on barajını aşabilmek için Türkiye genelinde oy alabilecekleri adayları göstermeye çalıştı. Hdp’ de de 3 dönem şartı olduğu halde, Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan için bu kural işletilmedi. Listelere konan millet vekili adaylarının kimlikleri üzerinden yüzde on barajını geçmeğe çalışıyorlar.

Partinin ağır toplarından Leyla Zana’ yı Ağrı’ dan ilk sırada,Akp’ nin kurucularından Dengin Mir Mehmet Fırat’ ı Mersin’ den ilk sırada, Eski Gaziantep Belediye Başkanı CelalDoğan’ ı Gaziantep’ te ilk sırada milletvekili adayı olarak gösterdiler.

Ankara 1. bölgeden ilk sırada Sırrı Süreya Önder, Diyarbakır 1. sırada İdris Baluken, İstanbul 1. Bölgeden Selahattin Demirtaş, İstanbul 3. Bölgeden Pervin Buldan, İzmir 1. Bölgeden Ertuğrul Kürkçü, Urfa’ da ilk sırada Osman Baydemir ikinci sırada Dilek Öcalan, aday olarak gösterilen Hdp milletvekili adaylarından bazılarıdır.

Hdp milletvekili aday listesinde kadın adaylar ve azınlıklar öne çıkıyor. Listede ki 543 adaydan 270′ ı kadın aday olarak dikkat çekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir