İKİ YILLIK İLAHİYAT ÖN LİSANS MEZUNLARI NEREDE ÇALIŞABİLİR ?

İki yılık ilahiyat ön lisans okuyabilmek için İmam Hatip Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ygs sınavına girmeden kayıt yaptırabilirsiniz. İki yıllık ön lisans okuduktan sonra bazı imtihanlara girerek dört yıllık İlahiyat Fakültelerine geçiş yapabilirsiniz. Dört yıllık bir üniversiteyi bitirdiğinizde ikinci üniversite etiketi alırsınız. İki yıllık ön lisans bitiren kişilerin iş bulma durumları ise şanslarına ve de işi hangi şehirde aradığına bağlıdır. İki yıllık ön lisans mezunları İmam Hatip Liselerinde branş öğretmenliğine İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden başvururlar.

ilahiyat önlisans mezunlarına müjde

Eğer aynı pozisyona bir ilahiyat mezunu başvurmamışsa, ihtiyaç da varsa, başvuru sırası göz önüne alınarak okullarda ücretli olarak kadrosuz çalışabilirler. Sözleşmeli olduklarından sıkıntıları olabilir. Ayrıcana Diyanet işlerinde bir imtihana girerek camilerde okutman, vaizhan da olabilirler.

İlahiyat Önlisans Mezunları Neler Yapabilir

Fakat bu işlerin hepsinde öncelik İlahiyat Fakültesi mezunlarınındır. O yüzden de sanki küçük belde veya köy okullarında iş bulma imkanları daha fazla gibidir. Öğretmenlikte sözleşmeli çalışmaya devam ederler. İki yıllık İlahiyat ön lisansı üniversiteye imtihansız girip basamak olarak kullanmak daha mantıklıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir