Mülakatın amacı ve başarılı mülakatın sırları nelerdir

Mülakatın  Amacı ve  Başarılı Mülakatın Sırları Nedir?

Mülakat belirli bir amaç doğrultusunda iki kişinin birbirleriyle yada bir kişinin bir grupla belirli bir amaç doğrultusunda genellikle planlayarak yaptıkları görüşmeye verilen isimdir. 

İş mülakatlarının amacı CV’nizde yer almayan bilgileri tam olarak öğrenebilmek ve aranılan pozisyon için başvuran adayların içinden en doğru adayı seçebilmektir. İş mülakatlarında  sizin başvuruda bulunduğunuz pozisyona uygunluğunuzu, CV’ nizde yer alan bilgilerin doğruluğunu, var olan iş kapasitenizi, gerekli yetenek ve iş becerinizin olup olmadığını, başvuruda bulunduğunuz işe mecbur kaldığınız içinmi yoksa gerçekten işe isteklimi olduğunuzu, ekip çalışmasına yatkınlığınızı ve ekipte yer alan insanların sizinle çalışmak isteyip istemeyeceklerini, yeni bir ortama ve işe adaptasyon sağlamakta zorlanıp zorlanmayacağınız belirlenmeye çalışılır. Mülakat bilimsel bir çalışmanın sonucudur ve kilit sorular ve bu sorulara verilen cevaplarla iş başvurusunda bulunanların kişilik haritaları çıkarılmaya çalışılır.

Başarılı bir mülakat için mümkünse başvuruda bulunduğunuz ve mülkata çağrıldığınız firmayı araştırın, kurum politikalarını inceleyin. Mülakata gitmeden önce sadeliği ve şıklığı birleştirdiğiniz bir kıyafet giymeyi tercih edin. Çok rüküş olmadan orta yolu bulun. Kişisel temizliğinize dikkat edin. Unutmayın mülakat için içeri ilk girdiğinizde karşınızdakinin ilk dikkatini çekecek olan dış görünümünüzdür ve olumlu yada olumsuz ilk puanlarınızı dış görünümünüz alacaktır. İş mülakatlarında kesinlikle olmadığınız biri gibi davranmaya çalışmayın çünkü arka arkaya gelen sorularda açık vermeniz çok kolay olacaktır. Kendiniz olun, iş için istekli olduğunuzu sık sık belirtin, var olan artı yönlerinizi ortaya koyun ve eksiklerinizi onlarla örtün. Kendinizi çok kasmayın ve rahat olmaya çalışın aşırı heyecan size bildiklerinizi de unutturacaktır bu yüzden mülakata girmeden nefes egzersizleri yapıp kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir