2017 kyk.gov.tr Kredi ve Burs Sonuçları

Üniversite hayatına başlamakta olan gençlere en büyük desteği Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren ve kısa adı KYK olan Kredi ve Yurtlar Kurumu vermekte olup söz konusu bu hizmetler arasında katkı kredileri, burslar ve yurt hizmetleri bulunmakta ve pek çok öğrenci  belli tarih aralıkları dahilinde adı geçen hizmetlere başvuru yaparak;  yurt, kredi ya da burs sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair sonuçları beklemektedir. Söz konusu bu başvuruya dair gerekli sonuçları takip edebilmek için yapılması gereken işlem, www.kyk.gov.tr adresine girerek sorgulama yapmak olmakla beraber  söz konusu olan başvuru sonuçlarına dair bilgileri de yalnızca bu internet sitesi üzerinden öğrenebilmeleri mümkün olan şartlar arasında bulunmaktadır.

Eğer biz de başvuru yapılması gereken zaman aralığı içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden burs ya da katkı kredisi başvurusu yaptı isek ve bu başvuruya dair sonuçları öğrenmek istiyor isek yapmamız gereken işlemler adım adım şu şekilde olmaktadır:

  1. İlk olarak yapılması gereken işlem Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun resmi internet sitesine
  2. Daha sonra ise sonuçlar bölümüne tıklamamız gerekmekte, açılmakta olan yeni sayfada ise burs ve kredi sonuçları yazmakta olan bölüme tıklayarak yeni bir pencerenin daha açılmasını beklemekteyiz.
  3. Bu yeni sayfada ise giriş yapmak sureti ile sonucumuzu görüntülememiz için bazı bilgiler gerekmektedir.
  4. Söz konusu olan bu bilgiler arasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramız, nüfus cüzdanımızda yazmakta bulunan cilt numaramız, yine nüfus cüzdanımız aracılığı ile öğrenebileceğimiz aile sıra numaramız ve sıra numaramız bulunmaktadır.
  5. Son olarak da ekranın en alt kısmında bulunan güvenlik kodunu da girip sorgula bölümüne tıklayarak söz konusu işlemi gerçekleştirebilmekteyiz.

Sorgulama işlemini yaptıktan sonra çıkacak olan sonuçlar arasında Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sunduğu burs olanağına sahip olma, yine KYK’ya ait geri ödemesi de söz konusu olan katkı kredisi olanağına sahip olma ya da yapmış olduğumuz başvuru sonucunda hiçbir hizmetten faydalanma hakkı kazanamama sonucu da çıkabilmektedir.

Kaynak: http://www.kredivar.net/?s=kyk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir