HAYAT SİGORTASI ÖDEME TAZMİNATLARI VE ÖDEME SÜRESİ

Finans kurumları adı altında faaliyetlerini sürdürmekte olan bankaların bireylere sunmakta olduğu hizmetlerden bir tanesi de sigorta hizmetidir. Anlaşmalı bulundukları sigorta şirketleri ile belirli komisyonlar karşılığında bireylere kendi talepleri doğrultusunda yada her bireysel kredi kullandırımı esnasında belirli prim tutarları kapsamında yapılmakta olan bir çok sigorta şekli mevcuttur. Bu sigortalardan en kapsamlı ve en önemli olanı hayat sigortasıdır. Hayat sigortası bireylerin yaşlılık zamanlarından sigorta şirketinde biriken toplu tutarın kendisine veya ölüm akdinin gerçekleşmesi halinde mirasçılarına ödeme yapılan bir sigorta türüdür. İlgili sigorta primi bankalar aracılığı ile yapılan kredi kullandırımları esnasında bireyin yaş durumu göz önüne alınarak sistemler aracılığı ile otomatik olarak hesaplanmakta ve ilgili kredi tutarından düşülmektedir.

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan birden çok sigorta şirketinin bulunması kapsamında her şirketin işleyişi birbirinden farklılık göstermektedir. Ancak genellikle tazminat taleplerinde benzer işlemleri uygulamaktadırlar. Kendisine hayat sigortası yaptırmış olan bireyin vefatı halinde sigorta şirketi tarafından ödenecek olan tazminat tutarı kişinin ölüm akdinin nasıl gerçekleştiği ile doğru orantılıdır. Sigortalı kişinin vefatı durumunda öncelikle sigorta şirketleri tarafından kişinin mirasçılarına teslim edilmiş bulunan tazminat talep formunun doldurulması talep edilmektedir.

Daha sonra Varisler ait bilgi formu,Defin ruhsatı,Hayat sigortasına başvuru yapıldığına dair poliçenin aslı,Ölüm kaydı işlenmiş olan nüfus kayıt örneği,Mirasçılara ait belgeler,Mirasçıların nüfus cüzdanı fotokopileri ve en önemli faktör olan ölüm nedenini ayrıntılı bir şekilde açıklayan ölüm raporunun sigorta şirketine teslim edilmesi neticesinde tazminat işlemleri başlatılmaktadır.

Tazminat ödemelerinin inceleme aşaması ile birlikte tahmini ödeme süresi bir haftadır. Ancak bu süreç sigorta şirketleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir