iş başvuru dilekçeleri

Özellikle kamu kurumlarına yapacağınız başvurularda gerekli olan iş başvuru dilekçeleri, sizin o işi istediğinizi, hangi niteliklerinizle istediğinizi belirten resmi yazınızdır. En sade anlatımıyla o işe başvurduğunuzun resmi belgesidir.  Resmi nitelikte olan bu belgenin bazı yazım teknikleri ve kuralları vardır ki ilk olarak çizgisiz, beyaz bir A4 formatında kağıt üzerine yazılmalıdır. Yazınız kısa, net ve resmi üslupta olmalıdır. Yazınız sayfa boşlukları dikaktle ayarlanıp düzgün bir formda yazılmalıdır yani biçim ve şekle dikkat etmelisiniz. Ve resmi bir yazı olacağı için bilgisayar ortamında, daktilo ile ya da siyah ve ya mavi olmak koşulu ile dolma kalemle yazılmalıdır.

 iş başvuru dilekçesi

Teknik özellikler olarak dilekçeye kurumun tam adını belirterek başlamanız gerekmektedir ve kurum adının altında sayfanın sağ kısmında şehir bilgisi yer almalıdır. Hitap kısmı ilgi kurumda dilekçenizle hangi departman, bölüm ilgilenecek ise yine tam adları yazılarak tamamlanmalıdır.

Sonrasında ise dilekçeyi hangi iş için istediğinizi, yeterliliklerinizi düzgün, resmi, yazım kurallarına uygun bir Türkçe ile yazdıktan sonra teşekkür ve saygılarınızı ileterek sonlandırabilirsiniz. Özgeçmişinizin yada sizden istenen ibraz etmeniz gereken belgelerin, sertifikaların ve evrakların ekte olacağı bilgisini sayfa sonunda belirterek  bu dosyalarınızı dilekçeye ekleyebilirsiniz.

0 comments on “iş başvuru dilekçeleri
 1. özlem dedi ki:

  10 yıldır özel kuruluşlarda bilgisayar üzerine çalışmaktayım. Q Klavyeyi hızlı ve etkin şekilde kullanabilmekteyim. 5 yıl Van Bölge Hastanesinde Radloloji servisinde raportörlük yaptım. 2 yıl noter odasında katiplik yaptım.
  Van da yaşıyorum internet üzerinden makale ve yazılması gereken metinleri imla kurallaına uygun olarak yazıp yetiştirebilirim.
  Özlem Kadan
  5424063374

 2. Barış Sezgin dedi ki:

  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunuyum.Atanamıyorum uzun zamandır işsizim fabrikanızda çalışmak istiyorum.Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir