İş Başvurusu Mail Örneği

İnternet üzerinde çok sayıda iş başvurusu maili örneği bulabilirsiniz. Bu örnek içerisinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri, bu mail örneklerinin mantığını kavramanız. Bulduğunuz örnekleri birebir yazmanız, özellikle değerli bir kuruma başvuru yapıyorsanız sıkıntı yaratacaktır. Sonuç olarak, sizin internet üzerinden yaptığınız araştırmayı, şirket yetkilileri de yapabilecektir. Bu da sizin yaratıcı olmadığınız konusunda ortalam fikir oluşturulmasına neden olabilir. İş başvurusundaki mantığı öğrendiğiniz takdirde, her seferinde internet araştırmanıza gerek kalmadan, güncelleme yaparak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvurularda mail yazarken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta buluyor. Yazımızın devamında bu önemli noktalar ile ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz.

İŞ BAŞVURUSU ÖN YAZISI

İş başvurusunda ön yazı eklemenin önemi. Bilindiği gibi artık iş başvurularının çoğunluğu internet üzerinden yapılıyor. Elden öz geçmiş vermek zaman açısından şirketlere sıkıntı yarattığı için, bütün şirketler, eleman aradıkları pozisyonlar için, iş ilanı platformalarına ilan veriyorlar. Bu ilanlar içerisinde işin tanımı, kadro, çoğunlukla çalışma şekli ve işe alınacak olan personel / personellerin nitelikleri yer alır. Eğer iş ilanında aranılan niteliklere uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, sistemde düzenlediğiniz öz geçmişiniz ile başvurunuz gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bir iş ilanında bir personel alınacakken, yaklaşık 1000 civarı başvuru yapılabilir. Bazı pozisyonlar için sayı çok daha fazla olabilir. Bu yüzden sizinle aynı seviyede olan öz geçmişe sahip kişiler arasından sıyrılmanız için, ön yazı eklemeniz oldukça önemlidir. Bu ön yazılar da kısa ve öz olmalıdır. Sayfalarca ön yazıyı kimse okumak için vakit ayıramayacağı için, bu konuda özenli davranılmalıdır. Ön yazınız üç paragraftan oluşabilir. İlk paragrafta kısaca kendinizden bahsetmeli ve başvuru yaptığınız pozisyondaki deneyimlerinizi kısaca anlatabilirsiniz. İkinci paragrafta daha önce çalıştığınız alandaki eski iş yerinize yaptığınız katkıları ve başvurduğunuz pozisyonda firmaya nasıl katkı sağlayacağınızı belirtmelisiniz. Son paragrafta da, iş verenin sizi neden görüşmeye çağırması gerektiğini belirtmelisiniz. İnternet ortamından da iş başvurusu mail örnekleri için internet sayfalarında kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

5 comments on “İş Başvurusu Mail Örneği
 1. Mehtap Örnek dedi ki:

  Merhaba,
  Ben 1 yıl önce MC Donald’sta 5 yıl 3 ay vardia müdürü olarak çalıştım. Kendi isteğimle çıktım istifa ettim. Şimdi sizinle birlikte çalışmak istiyorum.

 2. Ertan Kotan dedi ki:

  1962 Ankara doğumluyum.Bayer ilaç A.Ş. reorezant olarak çalışıp emekli oldum.Özel araçlarınıza şöförlük yapabilirim.

 3. Ramadan dedi ki:

  Uluslar arasi kaynakciyim kazakistan, italya,rusya da kaynakci ustası olarak çalıştım yurt dışından iş arıyorum

 4. Ertan demiray dedi ki:

  İstanbul büyükşehir belediyesi iett emekli 1967 İstanbul aslen giresun evli 2 çocuk babasıyım

 5. Aycan dedi ki:

  Selam ben aycan ankaradan 1989 doğumluyum örnek mahallesinde oturuyorum su anda taksicilik yapıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir