İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizliğin çığ gibi arttığı bir dönemde en zor şeylerden biride iş başvurusunda bulunmaktır. Peki iş başvurularında bizi diğer adaylardan bir basamak yukarı taşıyacak altın kurallar nelerdir ve başarılı bir iş başvurusu nasıl yapılır?

İş aramak zaten olduça zordur. Bu nedenle öncelikle çalışmak istediğiniz sektörü ve pozisyonu belirleyin. Belirlemiş olduğunuz bu pozisyon için  sizi ve özelliklerinizi  çok iyi anlatan bir cv hazırlayın. CV profesyonel iş yaşamında kullanacağınız ve sizi mülakata kadar götürebilecek özgeçmiş bilgilerinizi içeren bir belgedir.CV’niz  iş verene;

 • “Ben bu işi yapabilirim”
 • “Ben bu işi istiyorum”
 • “Ben bu işe ve kuruma uyum sağlayabilirim” mesajı vermeli.

İş başvurusunda bulunacağınız kurum ile ilgili mutlaka ön bilgi edinin. Neden burada çalışmak istiyorsunuz sorusuna vereceğiniz “Bir işe ihtiyacım var” cümlesi iş vereni tatmin etmez.

Aynı gün içerisinde iş başvurusunda bulunacağınız yerlerin birbirine mümkün olduğunca yakın olmasına dikkat edin. Bunu gerçekleştirmeyi başarabilirseniz zamandan ve yol masrafından kazanç sağlamış olursunuz.

İş başvurularında en dikkat edilmesi gereken noktalardan biride dakikliğinizdir. İş görüşmenize almış olduğunuz randevudan en az 5 dk. önce gidin. Bu size ortamı analiz etmek için biı fırsat sağlamış olur.

İş başvurusuna çok abartılmamış şık bir kıyafetle gitmelisiniz. Baylar traşlı, bayanlar ise hafif makyajlı olmalıdır. Elinizde bir çanta yada ajanda ile gitmeniz size artı puan kazandırır.

Sözlü mülakatlarda çok fazla konuşmaktan kaçınarak sakin ve anlaşılır şeklide başvurduğunuz pozisyona uygunluğunuzu ifade etmeye çalışın.

İş başvurunuzun sonunda  görüşmenin sonucunu ne zaman öğrenebileceğinizi sorun. Görüşmeden ayrılırken size zaman ayırdıkları için güler yüzle teşekkür edin. Gayretli ve azimli olmayı unutmayın ve umudunuzu hiç kaybetmeyin.

0 comments on “İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
 1. NURİ KARATAŞ dedi ki:

  BEN SİİRT MERKEZİNDE OTURUYORUM SN İŞ DAMLARIMIZ B EHLİYETİM VAR GARSONLUK VE İŞ VE TEMİZLİK İŞİ OLSA ÇALIŞIRIM CEP 05428918333

 2. Tolga Zambak dedi ki:

  ben eyup raide oturuyorum.4 senedır aralıksız as ecza deposunda çalişıyorum ithal reyonculuk yaptım mal kabulculuk yaptım ambarcılık yaptım ilaç tecruben vardır.
  bilgilerinize arz ederım.(05067566515)EV 0212 5640655

 3. adem altan dedi ki:

  ben adem altan 23 yaşındayım meslek lisesi kimya bölümü mezunuyum askerligimi yaptım da önce kavukçuk ve közmetik sektörlerinde çalıştım ve şuanda iş arıyorum sizlerle çalışmak isterim tel:05302117937

 4. murat dedi ki:

  askerligi yaptım bitirdim ankarada yaşiyorum lise3 sene okudum motor bölümü 2 yıllık üniversite otomotiv mezunuyum gazi üniversitesi 24 yaşindayim montaj bölümünde yada tamir bölümde çalişmak isterim tlf numaram 05456021541 sizinle çalişmak istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir