iş başvurusunda kıyafet seçimi

İş başvurularında en dikkat etmeniz gereken noktalardan biride görüşme için seçeçeğiniz kıyafetinizdir. “İlk intiba, son intibadır” sözü yapacağınız ilk görüşmenizde seçeçeğiniz kıyafetinizin neden çok önemli olduğunun iyi bir cevabıdır aslında.

Yapılan araştırmalara göre dış görünümünüz karşınızdaki insanın sizin hakkınızdaki izlenimlerinin  % 55 gibi büyük bir oranını oluşturur. Peki iş başvurularında karşımızdaki kişide iyi bir izlenim bırakmak için nelere dikkat etmeli ve nasıl bir kıyafet seçmeliyiz?

Öncelikle iş başvurusu yapacağınız kurumu olabildiğince iyi araştırın. Kıyafet kurallarını öğrenin ve bu kurallara  uygun şekilde giyinin, görüşmeye uygun çok abartılmamış şık bir kıyafetle gidebilirsiniz.

Sektörlere göre tercihinizi şekillendirin. Örneğin; Bankacılık yada Hukuk gibi ciddi sektörler için  takım elbise normal bir elbiseden  daha etkili olur. Bayanlarda takım elbise giyebilir. Bu noktada bayanların dikkat etmesi gereken nokta etek boyunun çok kısa olmamasıdır. Ayrıca takım elbisede gömlek ve ceket renginin uyumuda önemlidir. Eğer basın yada reklamcılık gibi daha “yaratıcı” sektörler için iş başvusunda bulunacaksanız daha az ciddi ve sizin kişiliğinizi daha fazla yansıtan kıyafetler giymeyi  tercih edin.

Doğru kıyafetleri seçmenin yanı sıra kişisel temizliğinizede çok özen göstermelisiniz. Çünkü kişisel temizliğinizdeki en ufak bir eksiklik, yaratmaya çalıştığınız etkinin tamamını bir anda yok edebilir. Kişisel temizliğinizde dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Saçlarınızın temiz, taranmış, düzgün bir şekilde düzenlenmiş veya toplanmış olmalı.
  • Erkekler temiz bir şekilde traş olmalı, bıyık ve sakallarına düzgün şekil vermeli,
  • Tırnaklar temiz ve  mümkünse manikürlü olmalı.
  • Dişler mutlaka fırçalanmış olmalı ve nefes temiz kokmalı.
  • İş başvurusuna gitmeden önce ağız kokusuna yol açan yiyecekler yememeye çalışın; tütün, alkol ve kahve kokularına dikkat edin. Gerekiyorsa yanınızda naneli sakız bulundurmyı ihmal etmeyin.
  • Vücudunuzun temiz olması ve kokunuz önemli. Bunun için deodorant kullanabilirsiniz.
  • Bayanlar için makyaj sade olmalı ve doğal görünmeli takıda aşırıya kaçmamalısınz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir