Pilotaj Kursları ve Ücretleri

Pilotaj kursları nedir? Pilotaj kurslarının amacı, gelişen ve büyüyen havayolu ulaşım sektöründe, sivil pilot olarak, gerekli istihdamın sağlanması amacıyla açılan kurslardır. Türk Hava Yolları’nın yanı sıra, pek çok özel şirket tarafından da kurs hizmeti verilmektedir. Pilotaj kursları ve ücretleri, kursun verildiği şehre, kursun süresine ve kursta kullanımın öğrenileceği hava aracının donanımına göre değişmektedir.

Neredeyse tüm büyük şehirlerde bu kurslara ulaşabilirsiniz. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya başta olmak üzere, yaklaşık 10 büyük şehirde bulunan kurslar için başvuru dönemleri önümüzdeki aylarda başlayacak. Kurs süreleri ise, en az 3 ay olarak belirleniyor. Uzmanlığını alacağınız lisansa göre de yine sürelerde değişimler olabiliyor.

Pilotluk kursları için öncelikle başvuru koşullarını yerine getirmeniz gerekiyor. Sertifika için başvurmadan önce, bazı sağlık testlerinden geçiyorsunuz. Bu koşulları sağlayamazsanız kurslara başvuru yapamıyorsunuz. Refleksleriniz oldukça iyi olması gerektiğini, strese ve baskıya dayanıklı olmanız gerektiği ve en önemlisi yükseklik korkunuzun olmaması gerektiğini unutmayın. Pilotaj kursları ücretleri ise, yine diğer durumlarda olduğu gibi, kursun süresine ve alacağınız eğitim lisansına göre değişebiliyor. Ortalama 15000 € civarından başlayan fiyatlar düşünüldüğünde, bu masraflı kursa herkesin başvuramayacağı da aşikar.

Fakat, bu sertifikayı başarı ile aldığınızda da, kursa yatırılan ücretleri çok kısa sürede geri alabileceğinizi de bilmenizde fayda var. Bulunduğunuz şehirde pilotaj kursu olup olmadığını öğrenmek için, THY kursları için araştırma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir