Sürücü Belgesi Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Eğer sürücü belgeniz yoksa ve almak istiyorsanız sürücü belgesi ehliyet başvurusu için gerekli belgeleri hazırlamanız gerekiyor. Ehliyet almak için sabıka kaydı,sağlık raporu,Diploma,nüfus cüzdanı aslı,4 adet fotoğraf,parmak izi ve banka dekontu gerekmektedir. Belgeleri hazırladıktan sonra ilgili sürücü kursuna teslim ederek eğitime başlayabilirsiniz. Süren eğitimin ardından yapılan sınavlarda başarılı olduğunuz takdirde ehliyet almaya hak kazanmış olacaksınız.

Ehliyet Değiştirmek için Gerekli Belgeler

Sürücü belgesi ehliyet başvurusu için gerekli belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz. Eğer A1,A2,F ve H sınıfı sürücü belgesi alacaksanız 17 yaşını doldurmuş olmanız, B ve G sınıfı ehliyet alacaksanız 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. C,D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanların ise 22 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca, F,G ve H sınıfı belge almak isteyenlerin en az ilköğretim okulu mezunu,A1,A2,B,C,D ve E sınıfı belge alacakların ise ortaokulu bitirmiş olmaları gerekmektedir.

Sürüce Belgesi Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

Bunların dışında sürücü belgesi alabilmek için sağlık şartlarının yerinde olması,sürücü kursunda yapılan sınavlarda başarılı olmak ve sertifika almış olmak ve herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak gerekmektedir. Bütün bu şartlara uyanlar ehliyet almaya hak kazanmaktadırlar. Sonrasında Diploma fotokopisi,nüfus cüzdanı fotokopisi,7 adet fotoğraf,sabıka kaydı,sağlık raporu,evli bayanlardan evlilik cüzdanı,kan grubu kartı ve sürücü belgesi fotokopisi gerekmektedir.  Hazırladığınız bu evrakları kursa teslim ettikten sonra kursun size verdiği dosya ile birlikte trafiğe giderek belgeleri ve yatırmanız gereken harcı yatırdığınıza dair dekontu trafiğe teslim ederek ehliyetinizi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir