Asgari Ücretle Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim

Her kiracının hayalidir ev sahibi olmak. Son zamanlarda bankaların verdiği konut kredisi olan mortgage sistemi ile konut almayı düşünenler için bu hayaller biraz daha gerçekleştirilebilir bir noktaya geldi. Kira öder gibi kredi ödeyip ev almak artık daha makul olunca kiracıların gözü bankalara çevrildi.

Peki herkes bankadan kredi çekebiliyor mu? Asgari ücretli bir çalışan ev kredisi alabilir mi? Evet alabilir ama tabi kriterleri var.
Öncelikle kredi çekerken en önemli kriter gelir, aylık ödenecek taksit tutarı ve kredi notudur. Bu sadece konut kredisi için değil bütün kredi çeşitleri için geçerlidir. Bankanın vereceği kredi tutarı hanedeki toplam aylık gelire bağlıdır. Banka kişilere kredi verirken, istenilen kredi ile geliri belirli bir oranda tutmak ister. Bunun nedeni kişinin ödeyemeyeceği bir krediyi çekmesini önlemek. Böylelikle hem kendi parasını garanti altına almış oluyor hem de kişileri olası bir zorluğa düşmesine engel oluyor.

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekebilirim

Söz konusu asgari ücretli bir çalışan ise sadece geliri üzerinden bu rakam çok da yüksek miktarda olmayacaktır. Asgari ücretin 1.300 TL olduğu şu günlerde kişinin ödeyebileceği maksimum rakam maaşının ortalama %60’ı olarak hesaplanır ki bu da 718 TL’dir. Tabi bu oran bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Asgari ücretli çalışanın muhtemel kredi taksiti hesaplandığında bu rakam 60.000-65.000 TL aralığındadır. Satın alınacak konut bu tutardan daha yüksek ise hanedeki diğer çalışan bir kişinin olması ve evraklarını bankaya sunması bu rakamı arttıracaktır.
Peki ya asgari ücretiniz kredi çekmeye yetmiyor ise bu durumda ne yapabilirsiniz? Bu noktada yapacağınız şey eğer ev, iş yeri, arsa gibi bir gayrimenkule sahipseniz bunu ipotek ettirip kredi çekebilirsiniz. Yine aynı şekilde bir kefiliniz var ise ve bu kefilin bankalarla ilişkisi düzgün, sicili bozuk olmayan, kredi notu yüksek bir kişi ise bu kişinin kefilliği ile kredi çekebilirsiniz.
Bazı kişiler kredi çekerken bankaya iş yerinden aldıkları maaş yazısı ile başvururlar. Asgari ücretli çalışan maaşını yüksek gösterip daha fazla kredi çekmenin peşindedir ama unutmasın ki ödeyeceği aylık taksit tutarı da aynı oranda artacaktır. Bu da çektiği krediyi ödeyemem daha da fazla borçlanmaya sebebiyet verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir