Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Olur?

Bankalar bizim nakdi sıkıntılarımızı çözebildiğimiz oldukça önemli hizmetleri olan yerlerdir. http://finans.co/kategori/banka-kredileri bilmek istedikleriniz bu adreste bulabilirsiniz. Pek çok kişi parasal problemleri olduğunda ilk olarak bankalara müracaat etmekte ve kredi olanaklarından faydalanarak bahsi geçen problemlerini çözmektedir. Aldıkları kredileri ise diledikleri vadeye böldürerek taksit taksit ödeyebilmektedirler.

Ancak kimi zaman süreç bu şekilde işlememekte, kredi alan kişiler taksitlerini ödemekte güçlük çekmektedir. Bütçeleri kredi ödemelerine yetemez duruma gelince kişiler bu borçlara cevap verememekte ve banka söz konusu bu borca faiz uygulamaktadır. Eğer borç ödenmemeye devam ederse işleyecek süreç aşama aşama şu şekildedir; üç aylık biriken borç sonrası banka arayarak ya da kısa mesaj yolu ile bizimle iletişime geçmektedirler ve ödeme yapmamız konusunda bizi uyarmaktadırlar. Bu aşamada yapmamız gereken kredimizi yapılandırmak istediğimizi belirtmek olabilir. Banka bunu kabul edecektir ve biz sadece üç aylık gecikme faizini ödeyerek yeni ödeme şartları ve taksit tutarları ile yeni bir krediye başlamış olma şansı buluruz.

Kredimi Ödemezsem Kara Listeye Girer Miyim?

Tüm bu düzenlemelere rağmen de ödeme yapamazsak bu aşamada banka durumumuzu Merkez Bankası’na bildirecektir. Eğer ödeme yapmadığımız bilgisi Merkez Bankası’na iletilir ise adı geçen bu bankanın düzenlediği kara listeye girmiş oluruz. Kara listeye girmenin sonucu ise beş yıl süre ile hiçbir bankanın kredi ve kredi kartı taleplerimize olumlu cevap verememesidir. Kara listeye girdikten sonra da ödemelerimizi yapmazsak bundan sonraki süreç var olan tüm banka hesaplarımıza bloke konmasıdır.

Kredimi Ödemezsem Maaşıma El Konur Mu?

Eğer banka hesaplarımıza bloke konulursa da hiçbir şekilde bahsi geçen hesaplarımıza ulaşamayız.  Daha sonra ise gelirimizin bir kısmına banka tarafından el konulmasına kadar süreç uzamakta en son aşamada hakkımızda icra takibi başlamaktadır.

Bankalara ödeyemediğimiz borçlar bizim için bahsedilen bu sonuçları doğurmaktadır. Tüm bu sonuçlar kişilerin hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyecek olan ağır yaptırımlar içermekte ve pek çok kişi bu sonuçların ağırlığı altında ezilmektedir. Bu yüzden de kredi çekerken hesaplarımızı oldukça kontrollü yapmalıyız. Ödemelerimizi de planlı bir şekilde takip etmeli ve düzenli bir şekilde gerçekleştirerek anlatılan tüm bu sonuçlardan mümkün olduğu kadar uzak kalmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir