Bağkurluların Borçları Siliniyor mu?

Bağkurluların borçları siliniyor mu sorusu son günlerde borçlu bağkurluları heyecanlandıran bir konu oldu. Borçlu olan bağkurlular mevzuat gereği devletten parasız sağlık hizmeti alamamaktadır. Bu mağduriyeti giderebilmek adına, hükümet torba yasaya toplumda bağkurluların borçları siliniyor diye söylenen bir yasa ekledi.

Bu yasaya göre 2008 yılına kadar 12 ay ve daha fazla borcu olanların istekleri halinde günleri yok sayılarak borçları silinecek. Daha sonra bu günleri kullanmak isterlerse borçları hesaplanacak ve ödemeleri halinde günleri geçerli olacaktır. Bu borçları silmek değil, borçları dondurmak anlamına gelmektedir. Buradaki temel amaç bu borçlu bağkurlu kitlenin sağlık hizmetinden faydalanmalarını sağlamaktır. Borçlu olup da emeklilik şartları oluşan bağkurlular için de SGK borç yapılandırması yapmaktadır.

Emeklilik hakkı kazanan kişiler için ayrıca bazı bankalar emeklilik şartlarının oluştuğunu belirten belgeyle başvurduklarında kredi vererek borçlarını ödemektedir. Emekli olan kişinin, emekli maaşının yüzde yirmibeşini geçmemek kaydıyla, emekli maaşından kesinti yaparak verdikleri kredilerini geri almaktadırlar. Bu şekilde emekli olabilmek için büyük bir kolaylık sağlanmıştır. Bu yasadan da yararlanan kişiler sağlık hizmeti almaya başlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir