Yurt dışından Araç Getirmek 2015

Yurt dışından araç getirmek 2015 yılında da, önceki yıllarda olduğu gibi daha pahalıya gelebilmektedir. Normalde dışarıda ucuz olan araçlar yurda girerken gümrük vergisi, özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi gibi vergiler nedeniyle 3 kat civarında fiyatı artmaktadır. Fakat yinede yurt dışından araç getirmek isterseniz bunun bazı şartları vardır.

Türkiye’ ye getirmeyi düşündüğünüz araç en fazla 3 yaşında olmalıdır. Yurt dışından Türkiye’ ye herhangi bir aracı alarak getiremezsiniz. Yasalarımıza göre Türkiye’ ye getirilmesi düşünülen arabanın Türkiye’ ye dönüş yapacak kişinin üzerine en az 6 aydır kayıtlı olması gereklidir. Yurt dışından getirilen aracın eğer sakat ve malul birisine ait değilse KDV ve ÖTV oranlarını ödemesi gerekmektedir. Yurt dışından araç getirmek isteyen kişiler en az 24 aydır yurt dışında yaşamak zorundadır. Yurt dışından araba getirmek isteyenler sakat yada çifte vatandaş değilse araba getirmeleri daha pahalıya mal olabilir.

 

Yurt dışından araçları geçici ithalat rejimi kapsamında da getirebilirsiniz. Bu işlem taşıtın ticari ve kişisel kullanıma mahsus olmasına göre değişir. Bu tür araçlar yasalarda belli olan bir süre sonra ülke dışına çıkmalıdır. Bu araçları satamaz, başkasına kullandıramazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir