Evde Bakım Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde vatandaşların ihtiyaçlarına ve mağduriyetlerine göre bazı haklar tanınmaktadır. Onlardan biri de evde bakım parası olup, evde bakım yardımı nasıl alınır size bu konudan bahsetmek istiyoruz.

Evde bakım parası, bakıma muhtaç kişilerin bakımını üstlenen kişilere( akraba,vasis, gibi üçüncü kişilere) ödenen aylıktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından başlatılan bu uygulama ile engellilere evde bakım hizmeti yapanlara belli bir ücret ödenmektedir.

Ancak, evde bakım parasını alabilmek için bazı şartların uyması gerekmektedir. Bu şartları ise şöyle sıralayabiliriz. Ağır derecede engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu, gelir kriterlerine uygunluğu ve bakıma muhtaçlık kriterlerinin uygun olması gerekmektedir.

Evde Bakıcı Yardımı Almak için Gerekli Evraklar

Evde bakım parası almak isteyenlerin izleyeceği yol ise şöyledir. 1 adet fotoğraf, engelli sağlık kurulu raporu, nüfus Müdürlüğü’nden alınacak hem engelli hem de bakıcı adına nüfus örneği ve yerleşim belgesi,boşanma halinde boşanma belgesi, engellinin adına eğer varsa ekili ürün,tarım arazisi veya tarla var ise bu malların bulunduğu il yada ilçe Tarım Müdürlüğünden gelir belgesi, engelliye ait kiralık mülk veya kira kontratları var ise yada mülkler boş durumda ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı ve engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi varsa bu kişiye ait vergi beyannamesi evde bakıcı yardımı almak için gerekli evraklardır.

Bu evrakları hazırladıktan sonra evraklar teslim edildikten ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra evde bakıcı yardımı hizmetinden faydalanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir