Hâkim Ve Savcı Maaşları Zammı

Uzun zamandır gündemde olan bir konu da hâkim ve savcı maaşlarıdır. Bunun sinyalleri verilmişti fakat hayata geçirmeye yönelik bir hareket atılmamıştı. Fakat son günlerde bu konu hakkında detaylı haberler, gazeteler de, internette ve haberlerde yerini aldı. Bu habere göre kanun hükmünde kararname ile bir düzenleme yapıldı ve bu düzenleme ile adli, idari hâkimler ve savcılar maaşlarına zam hakkını elde etti. Bu düzenleme ile kademelere göre belli bir miktar maaş artışı olacak. 1. derece hâkimler ve savcılar yani kademelerine göre 1. sınıf hâkim ve savcıların maaşları 2. 700 lira artış gösterecek. Diğer kademe ve sınıflardaki hâkim ve savcılarda buna göre bir maaş artışı yaşayacaklar.

Şu anda hali hazırda 12.403 adli yargı hâkimi ve 1547 idari yargı hâkimi vardır. Bunlardan 504 kadarı Danıştay’da ve 936 kadarı da Yargıtay’da görev yapmaktadır. Aynı zamanda 936 kadar hâkim ve savcı da Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunda görev başındadır. Bu maaş zammından bu hâkim ve savcılar dışında Sayıştay denetim görevlileri, Anayasa Mahkemesi Raportörleri ve Türkiye Adalet Akademisi görevlileri de faydalanabilecekler. Yani toplama baktığımız zaman 17.000 kişi bu maaş zammından faydalanacaklardır.

Maaş Zammının Nedenleri?

Bildiğiniz gibi 15 Temmuz sonrasında birçok hâkim ve savcı görevinden alındı. Ve buna karşın birçok hâkim ve savcıda açığa alındı. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu nedenle yargı ister idari olsun ister adli olsun ülkemiz için önem verilmesi gereken bir konudur. Elbette bu maaş zammı için birçok tepki de gelmiştir. Fakat düşünüldüğünde bu kadarın ihracın olduğu bir alanda her bir hâkime ve her bir savcıya çok iş düşmektedir. Zaten OHAL ve 15 Temmuz kapsamında hâkimlerin ve savcıların staj süresi mecburen kaldırıldığı için, hizmet içinde eğitim almak durumunda olan hâkimler gerçekten büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Bunları da düşündüğümüz zaman harcanan çabadan ve bu kadar görevini kötüye kullanan insanların içinde görevini layığı ile yapan kişilerin bulunması da bunun hak edildiğini düşündürmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir