Katar’a İhracat Yaptığımız Ürünler

Türkiye’nin ihracatı, Türkiye’nin dış ülkelere sattığı yerli mallardır. Yani ihracatın olması için Türkiye’den başka ülkelere ürün satılması gerekir. Katar dünyanın en zengin ülkelerinden biri olsa da ihracat yapmak durumunda kalan ülkelerden biri. Ve Türkiye katarın ithalat yaptığı ülkeler arasında başta sayılabilecek bir durumda. Yani yavaş yavaş başat konuma geliyor.

Bildiğiniz gibi Katar ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ticari olarak yürüttüğü faaliyetlere son verdi. Bu ticari faaliyetlerin içinde elbette ithalat ve ihracatta bulunmaktadır. İthalat ve ihracatın kesilmesi diğer ülkelerin yapacakları ithalatlara da gölge düşürdü. Ve ekonomik olarak bir krizin meydana gelmesine sebep olacağı düşünülüyor. Katar gıda ürünlerinin yarısından fazlasını Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinden ithal etmekteydi. Şimdi Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ticari faaliyetlerini kesince gıda konusunda başka ülkelerden ithalat yapmak durumunda kaldılar. Kısa sürede kendisine yeni bir pazar bulması gereken Katar, birçok ülke ile yaptığı görüşmeler sonrasında anlaşmalar da sağladı.

Ülkemiz Katar’a böyle bir durum içerisinde ithalat yapmaktadır. Peki, hangi ürünleri ihraç ediyoruz? Katar Türkiye’den gıda ürünlerini ve kanatlı ürünleri ithal etmektedir. Fakat liste elbette bunlarla bitmemektedir. Bu ürünlerin yanı sıra taze sebze ve meyve de ithal edilen ürünler arasında. Son olarak da et ve süt ürünlerini de yine Türkiye Katar’a gönderiyor. Türkiye Katar’ın ithalat listesinde yalnızca dokuzuncu sırada bulunmaktadır.

Önceden de zaten var olan ihracatlarımız da bulunmaktaydı. Bunların başında elbette havacılık ve savunma sektörü bulunuyordu. Yaşanan bu durumlardan dolayı bu sektörlerde de ihracatımız artış gösterdi. Şu anda Türkiye’nin bu sektördeki ihracatı % 400 oranında bir artış göstermektedir. Aynı zamanda Türkiye’den Katar’a mücevher ve otomotiv sektöründe de ihraç yapılmaktadır. Son olarak gözde ihracatlarımızdan biri de hazır giyim sektörüdür. Böylece Katar ile yapılan ihracatlarımız yenileri eklenirken geçmişten gelen ürünler de artış göstermiş oldu.

Yaşanan bu kriz Türkiye için bir fırsat doğurdu diyebiliriz. Bu gidişata göre Katar ile yapılan ticari ilişkiler gittikçe de artacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir