Ielts Sınavı 2012

İngilizce eğitim almak ve İngilizce’nin geçerli kabul edildiği işyerlerinde çalışmak isteyen adayların seviyelerini ölçmek için ESOL (University of Cambridge English for Speakers of Other Languages), BC (British Council), IDP ( International Development Programme of Australian Universities) tarafından geliştirilen bir sınavdır.


IELTS (International English Language Testing System) İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılmaktadır ancak başvurular İstanbul British Council ofisine yapılmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı bir çok üniversite ve şirket tarafından kabul gören IELTS sınavı göçmenlik büroları ve devlet kurumlarınca da kabul görmektedir. IELTS sınavının iki uygulaması vardır ilk olan General Traicing genellikle resmi kurumlar tarafından istenirken. Academic modülü eğitim alanında geçerli olmaktadır. Bilkent Üniversitesi’nin hazırlık sınavında başarılı olamayan öğrencileri için kabul gördüğü IELTS sınavında Academic uygulamasından alınan not buna bir örnektir.
Dinleme, okuma, yazma ve konuşma bölümleri olan IELTS sınavının konuşma dışında ki bölümlernin toplam süresi 2 saat 45 dakikadır ve komuşma sınavlarının uygulma ve mülakat koşulları IELTS tarafından adaylara iletilmektedir. 2012 yılında IELTS sınav ücreti 345 TL olarak belirlenmiştir.
British Council İstanbul ofisine şahsen başvuruların yanı sıra, http://www.britishcouncil.org/tr/turkey-learning-exams-ielts-home.htm adresinden online başvuruda yapılabilmektedir. Sonrasında sınav ücretleri İş Bankası şubelerine yatırılacaktır. Ardından e-mail yoluyla tamamlanacak olan tüm aşamalar için http://www.britishcouncil.org.tr/ielts/Index.aspx bilgi alabilirsiniz. Yorumlar kısmından bilgi almak isteyenler yorum ve sorularını paylaşabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir