İŞ-KUR Engellilere Hibe Başvurusu Şartları

İşKur, engelli ve eski hükümlü olan kişilere, proje kapsamında hibe vermektedir. İş-Kur’un  2016 yılı projelerinden birisi olan bu tasarıda, 40 bin TL’ye varan hibe desteklerini almak mümkün olabilmektedir. İş Kur tarafından, engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler başta olmak üzere eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler ve engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler hibe ile desteklenecektir.Bunun yanı sıra engellilerin işe yerleştirilmesi, işe ve iş yerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler de iş sahibi kişinin hibe almasını sağlayacaktır. Bununla birlikte engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitimine yönelik projeler İş-Kur tarafından desteklenen projeler kapsamında değerlendirilecektir.

Engellilere Hibe Desteği

Engellilere destek verilecek alanlar ise oldukça çeşitlidir. Kuruluş işlemleri desteği döneminde ruhsat, izin ve onay masrafları İş Kur tarafından karşılanacaktır. Buradaki masraflar için 2 bin TL’lik bir yardım yapılacaktır.

İşletme gideri desteği de en fazla 4 bin TL olarak belirlenmiştir. Kuruluş desteğinin diğer döneminde de tüm teçhizatları karşılamak için yaklaşık 30 bin TL’lik hibe yardımı yapılacaktır. Bu işletmelerin en az 2 sene fiili olarak çalışması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir