İşsizlik Maaşı ve Süresi Değişiyor

Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte işsizlik maaşına 2016 yılında üst üste zamlar geldi. Asgari ücrete gelen zamdan sonra işsizlik maaşına da yapılan zam memnuniyetle karşılandı. İlerleyen günlerde de yeni bir zam yapılacağı kulislerde dolaşan haberler arasında.

Asgari ücret zammından sonra işsizlik maaşı toplam 305 TL artış gösterdi. Bununla birlikte işsizlik maaşı 2016 yılının ikinci yarısında 2.100 TL’ye kadar yükselecek. Hükümet ve İŞ-Kur arasında yapılan anlaşmaya göre işsizlik maaşlarının niteliği ve alım kriterleri de değişecek. Buna göre, SSK’ya bağlı olarak çalışan her vatandaşın işsizlik ödeneği alması söz konusu olacak. Ayrıca yapılacak olan yeni bir düzenleme ile yeni dönemde istifa eden veya kendi isteği nedeniyle işten çıkan kişiye de işsizlik ödeneği verilebilecek. Bu kural devreye girerse ve kanun tasarısı kabul edilirse işsizlik maaşı alım kriterlerden bütün şartlar yaş ve eğitim başta olmak üzere yeniden düzenlenecek.

İşsizlik maaşı olan kişi sayısı 2016 yılında yaklaşık 193 binden 321 bine yükseldi. Bu sayının yapılacak olan yeni düzenleme ile artması hedefleniyor. İşsizlik maaşı almadaki zorlu kriterler azaltılacak ve daha çok kişinin işsizlik maaşından yararlanması söz konusu olabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir