Mal beyanında Bulunmamanın Cezası

Mal beyanı nedir biliyor muyuz, hepimiz sıkça duyuyor ama ne manaya geldiğini bilmiyoruz. Mal beyanı devlet memurlarının belli zamanlarda zorunlu olarak yaptığı rutin bir işlemdir. Ancak daha çok amme borçlularına uygulanır, amme borcu kamu borcudur. Mal beyanının amacı ödenecek borcun temini var mı diye yapılır, yani alacağına karşılık beyan ettiği mal, alacağı ve haklarını, her türlü kazanç ve gelirlerini, yaşam şekline göre geçim kaynaklarını gösteren kağıttır, yani mal bildirim kağıdıdır. Borcu olan bir kişi ödeme emri geldikten sonra 7 iş günü içinde borcunu ödemek veya mal beyanında bulunmak zorundadır.

Mal bildirimi sadece elinde malı olan kişi için değil, haciz edilebilecek malı olmayan borçlunun malı olmadığını göstermek içinde yapılır. Ancak ödeme emrine rağmen borcunu ödemeyen ve üzerine mal beyanında bulunmayan kişilere 3 aylık hapis cezası verilir. Bu ceza kişiyi cezalandırmak amaçlı değil mal beyanında bulunmaya zorlamaktır.

Hapis cezası uygulanmaya başlandığında karar zaten mal beyanı yapılana kadar diye verilir ve mal beyanında bulunulduktan sonra hapis cezası kaldırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir