KYK Bursunun Kesilme Şartları

Bildiğiniz gibi KYK üniversite öğrencilerine burs ve kredi imkanları sağlamaktadır. Kredi dediğimiz ödeme, öğrenci okulu bitirdikten iki yıl sonrasında ödemeye başladığı yardımdır.(Bknz kyk.gen.tr) Yani geri ödemelidir. Herhangi bir sebepten dolayı krediniz kesilmez. Okulunuzun 4 yıllık süresi bittikten sonra kendiliğinden kesilir. Bunun dışında kesilme sebebi yoktur. Fakat burs dediğimiz yardım geri ödemesizdir. Ve belli şartlar altında kesilebilir. Dilerseniz bu şartlara bir bakalım.

KYK Bursa Kesilme Kriterleri

  • Öğrenim hayatınız devam ettiği müddetçe bursunuz da devam eder. Fakat dört yıllık üniversitenizi uzatırsanız, dördüncü yıldan sonra burs almaya devam edemezsiniz.
  • Okulu bıraktığınız zaman bursunuz da kesilir. Okulu bırakmaktan kastımız belli bir dönem okula kayıt yaptırmamanızdır.

Okul değişikliği yaptığınızda bazen bazı derslerinizi saydıramazsınız. Bu durumda okulunuz uzayabilir. Bursunuz uzayan bu dönemi kapsamamaktadır.

  • Okuduğunuz okulunuzda başarısız olursanız ve başka bir okula geçiş yaparsanız yine bursunuz kesilecektir.
  • Okul içerisinde herhangi bir suç işlerseniz ve bu disiplin suçları adı altında sicilinize işlerse ve bu suçtan dolayı okuldan ceza alarak, ilişiğiniz kesilirse bursunuz otomatikmen kesilecektir.
  • Normal şartlarda burs konusunda belli bir ortalama sınırlaması vardır. Fakat her üniversitenin başarılı saydığı ortalama değiştiği için, bu seçim tamamen üniversitelere bırakılmıştır. Yani bir üniversite 2 not ortalaması isterken bir diğeri 1.8 isteyebilir. Bu durumda okulunuz ile görüşerek net bilgi almanız gerekir. Okulunuz isterse bursunuzun kaldırılmasına engel de olabilecektir. Çünkü bazı üniversitelerde bursun kesilme şartının not ortalaması ile ilgisi yoktur. Yani net bilgiyi yine size okullarınız verecektir.
  • Öğrencinin yaşamının sona ermesi de yine bursu kesen etkenlerden biridir. Yani miras yerine geçmeyecek bir ödemedir.

Bu sebeplerden dolayı öğrencilerin bursları kesilmektedir. Bir dönem içerisinde burs alan öğrencilerin çalışması da yasaklanmıştı. Yani çalışan öğrencilerin de bursları kesiliyordu. Fakat yönetmelikte bulunan bu karar değiştirildi ve artık öğrenci çalışıyorsa da bursu kesilmeyecek veya çalışan öğrenciler de burs alabileceklerdir. Bu sebepler dışında öğrencinin bursunun kesilmesinin olanağı ve başka sebepleri bulunmamaktadır. Bursu kesilen öğrenciler yeniden başvuru yaparak kredi almaya hak kazanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir