SSK En Çok Sorulan Sorular

SSK sistemi çok açık olmasına rağmen kişilerin aklında neden ise hala aydınlatılamayan sorular var ve bu soruları SSK sistemine girerek yetkililere online olarak soruyorlar. SSK yetkilileri de bu soruların cevaplarını veriyor. İşte SSK en çok sorulan sorular listesinde şu sorular yer alıyor.

Kişiler erken emekli olmanın yolunu arıyor. İşte bunun kanıtı olan en güzel sorulardan bir tanesinde kişi şunun cevabını arıyor. SSK’dan mı yoksa Bağkur’dan mı emekli olmak daha kolay olur. Kişilerin genel olarak aradığı cevapta bu çünkü en kolay yol onlar için daha erken emeklilik ve daha fazla eğlence demek oluyor. Eğer sizde bu sorunun cevabını arıyorsanız SSK’dan emekli olmanızın daha kolay olacağını bilmelisiniz.

İkinci olarak en sık sorulan soru ise birden fazla sigortalık statüsünde prim ödeyen kişinin emekli olma koşulunu merak eden bir kişiden geliyor. Bu sorunun cevabı aslında çok karıştırılıyor. Ancak cevap basit eğer bağkur, emekli sandığı ya da SSK fark etmez. Bunların birkaçından aynı anda prim ödemeniz bulunuyor ve gün sayınız da tutuyorsa hangisini en son tarihte ödemiş iseniz o statüden emekli oluyorsunuz. Anlayacağınız birkaç yerden emeklilik için prim ödemesi yapmanıza hiç gerek yok. Bunun yerine yüksek aşamalı prim ödemesi yaparak sadece bir tanesindeki emeklilik sürenizi doldurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir