ÜDS BAŞVURU

ÜDS(üniversiteler arası dil sınavı) doçent adaylarının, doktora adaylarının ve sanat yeterlilik adaylarının gireceği bir sınavdır. Yükseklisans programlarına girişte de geçerli olan Üniversiteler Arası Dil Sınavı’na lisans mezunları ya da lisans programı 3.,4. sınıf öğrencileri katılabilmektedirler. ÜDS sonuçlarının yüksek lisans programında geçerliliği üniversiteler göre değişmektedir ve öncesinde ilgili üniversiteden bilgi alınması gerekmektedir.

    ÜDS başvuru tarihleri ve ÜDS sınav tarihleri basın-yayın organlarınca ve ÖSYM’nin web sitesi olan www.osym.gov.tr tarafından duyurulmaktadır. ÜDS ilkbahar dönemi ve ÜDS sonbahar dönemi  olmak üzere iki ayrı zamanda gerçekleştirebilmektedir.

    ÜDS’ye başvurmak  isteyen adaylar ÜDS başvuru formunu üniversite ya da yüksek teknoloji enstitülerinin rektörlüklerinden temin edecekler ve ÜDS sınav ücretini yatırdıklarına dair aldıkları dekont ve ÜDS başvuru belgelerini evraklarını ilk aldıkları üniversite veya yüksek teknoloji enstitülerinin rektörlüklerine teslim edeceklerdir.

   Alan olarak fen bilimleri, sosyal birimler ve sağlık birimleri olarak 3 alanda; İngilizce. Fransızca ve Almanca olarak 3 ayrı dilde yapılmaktadır.

  Daha fazla detay için yorumlar kısmından bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir