Geçici İş Göremezlik Ödeneği Hesaplama

SSK geçici iş göremezlik ödeneğine ihtiyacım olmaz diye düşünmeyin. Çünkü görünmez kazaların olabileceğini hiçbir zaman aklınızdan çıkartmayın. Görünmez kazalar nedeni ile her gün pek çok kişi yaralanıyor ve geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanmak için başvuru yapıyor.

Peki, geçici iş göremezlik ödeneği hangi şartlar altında gerçekleşir? Geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanmanız için ciddi bir durumun başınızdan geçmesi gerekmektedir. İş yerinizde çalıştığınız ortamın size zarar verdiğini kanıtlamalısınız. Ancak geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanmak için sadece iş yeri kazasına uğramanıza gerek yok. Çünkü geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabileceğiniz bir başka durum ise analık hakkıdır. Geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için 90 gün çalışmış olmalısınız.

Geçici iş göremezlik ödeneği nasıl hesaplanır? Geçici iş göremezlik ödeneği hesaplama sandığınız kadar zor bir iş değildir. Rapor hesabı şu şekilde yapılmaktadır. Kişinin günlük kazancı, rapor bitim tarihinden  önceki 3 aylık toplam kazancı, 3 ay içerisindeki toplam prim(ikramiye) miktarını girin, son 3 ay içindeki toplam prim gün sayısını girin ve sonucunda bunları hesaplayın. Eğer işe daha yeni başlamışsanız ve 3 ay geçmeden kaza geçirmişseniz sizin ile aynı statüdeki bir kişinin ücreti üzerinden hesaplama yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir