Limited Şirket Kurma Maliyeti

Limited Şirketler, iki yada daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret ünvanı altında kurulan sermaye şirketlerindendir.
Bir kişinin limited şirket kurma kararı halihazırda bulunan bir sermayesini orta düzey kâr amacı ile değerlendirmek te olabilir.. Ortaklık düşünceside…
Sabit kurumlar vergisi %20 oranı da limited şirket kurmada etkili avantajlardan biridir..
Limited şirkette kişiler ve sermaye önemli unsurların başındadır. İmzaya yetkili kişi sayısı arttıkça maliyette artmaktadır..Kişiler ve sermaye birbiri ile doğru orantılı iki unsurdur…
Limited şirketin diğer benzer şirketlerden farkı, ortaklar tarafından konulan sermeye için hisse senedi çıkartılmamasıdır ve kredi sağlama olanakları sınırlıdır.Bu yüzden büyük girişimlerde bulunamaz ve kolay gelişemezler.
Hukuksal yönü ile esnek bir yapı gerektiren, sınırlı ve geçici işlerde kullanılan biçime sahiptir.
Bu ayrıntı dikkate alınmalıdır ki, limited şirket kurma düşüncesinde olanlar, Bankacılık, Sigortacılık ve Borsa Bankacılığı gibi faaliyetlerde uğraşamaz ve kurulamazlar..
Peki maliyeti nedir ?
Bu konuda ortada net bir şey varsa oda 10 bin TL en az sermaye ile kurulabiliyor olmasıdır.. Çünkü kuran kişi sayısı ve sermaye, çıkacak maliyeti direk etkilemektedir. Bu yüzden net bir rakam verilmesi zordur.
Maliyet hesabı için, her ilde bulunan Ticaret ve Sanayi Odaları , Noter ve Muhasebecilere başvurmanız gereklidir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir